0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید
گواهی SSL چیست؟

گواهی SSL چیست؟

گواهی SSL یک نوع گواهی دیجیتال می باشد که مورد اعتماد بودن  یک وبسایت را تایید کرده  و یک ارتباط رمز گذاری شده را برقرار می کند. حروف SSL خلاصه شده Secure Sockets Layer به معنای لایه های ایمن و رمز گذاری شده می باشد , یک پروتکل امنیتی که یک لینک رمز گذاری شده بین مرورگر و وبسایت تولید می کند.

شرکت ها و کمپانی ها نیاز دارند تا گواهی SSL را به وبسایت خود اضافه کنند تا امنیت تراکنش های آنلاین را حفظ کرده و اطلاعات مشتریان را محفوظ نگه دارند.

به زبان ساده SSL  اتصال های اینترنتی را ایمن نگه داشته و از اینکه مجرمان اطلاعات بین دو سیستم مرتبط را بخوانند یا تغییر دهند جلوگیری می کند , وقتی در مرورگر خود وبسایتی را باز می کنید , اگر ایکون یک قفل در کنار آدرس وبسایت وجود داشت به معنای آن است که وبسایت از SSL  استفاده می کند.

SSL اولین بار در حدود  25 سال پیش ساخته شد و در طول این سال ها ورژن های مختلفی از آن وجود داشته است , یکی از ورژن های قدیمی تر آن  TLS نام دارد که هنوز هم مورد استفاده قرار میگیرد.

گواهی SSL چگونه کار می کند؟

کار SSL مطمئن شدن از بابت این است که  اطلاعات رد و بدل شده  بین کاربر و وبسایت ( دو سیستم ) غیر قابل خواندن باشد. SSL از الگوریتم های رمز گذاری شده در هنگام انتقال داده ها بین دو سیستم استفاده می کند که باعث می شود هکر ها دسترسی به آن پیدا نکنند , این اطلاعات می تواند شامل نام , آدرس , مشخصارت کارت های اعتباری , شماره تلفن , ایمیل و دیگر اطلاعات شخصی افراد باشد.

پروسه کار SSL به شرح زیر است:

 1. مرورگر سعی بر متصل شدن و وارد شدن به وبسایت می کند.
 2. مرورگر درخواست شناسایی را به وبسایت ارسال میکند.
 3.  وبسایت یک کپی از گواهی SSL آن برای مرورگر می فرستد.
 4. مرورگر گواهی SSL را چک می کند که قابل اطمینان و صحیح باشد , اگر صحیح بود آن را به وبسایت گزارش میدهد.
 5.  وبسایت یک سیگنال دیجیتال برای مرورگر ارسال میکند تا از طریق مسیر رمز گزاری شده وارد وبسایت شود.
 6. ارتباط بین وبسایت و مرورگر از یک مسیر رمز گذاری شده برقرار میگردد.

هر چند انجام این مراحل طولانی به نظر می رسد اما تمامی این مراحل در طی چند میلی ثانیه اتفاق می افتد.

زمانی که وبسایتی از گواهی SSL استفاده می کند , حروف HTTPS در ابتدای آدرس سایت ظاهر می شود (HTTPS مخفف  HyperText Transfer Protocol Secure می باشد ) , بدون گواهی SSL, تنها حروف HTTP و بدون حرف S در قسمت آدرس وبسایت  ظاهر می شود.

همچنین میتوانید برای دیدن اطلاعات گواهی SSL بر روی ایکون قفل در کنار آدرس سایت کلیک کنید , معمولا اطلاعات داده شده به شرح زیر می باشند:

 •          نام دامنه ای که گواهی SSL برای آن صادر شده است.
 •          گواهی SSL به چه شخصی , شرکتی , یا دستگاهی داده شده است.
 •          تاریخ صدور گواهی SSL .
 •          تاریخ انقضا گواهی.
 •          کد وکلید همگانی ( کد شخصی نشان داده نخواهد شد).
 •          و ...

 

چرا به گواهی SSL نیاز مندید؟

وبسایت ها به گواهی SSL نیازمندند تا اطلاعات کاربران را محفوظ نگه دارند , قابل اعتماد بودن  وبسایت را اثبات کنند و از این که هکر ها یک وبسایت فیک از روی وبسایت اصلی بسازند جلوگیری کنند .

در صورتی که وبسایتی از کاربر میخواهد تا  وارد حساب کاربری خود شود و اطلاعات خود مثل کارت های اعتباری , شماره تلفن و دیگر اطلاعات شخصی را وارد کند محفوظ نگه داشتن اطلاعات این کاربر بسیار حساس و ضروریست . گواهی SSL کمک می کند تا رد و بدل اطلاعات آنلاین در امنیت انجام بپذیرد و از اینکه این اطلاعات به دست افراد نادرست بیوفتد جلوگیری می کند.

در کسب و کار های آنلاین مثل فروشگاه های اینترنتی نیز داشتن گواهی SSL بسیار مهم است , زیرا زمانی که کاربر به وبسایت شما مراجعه می کند و شما گواهی SSL نداشته باشید ممکن است به همین دلیل به وبسایت شما اعتماد نکرده و خرید خود را انجام ندهد.

برخی از اطلاعاتی که گواهی SSL کمک میکند تا در امنیت کامل باقی بمانند به شرح زیر هستند:

 •          اطلاعات حساب کاربری مثل نام کاربری و رمز عبور.
 •          اطلاعات کارت اعتباری و تراکنش های انجام شده.
 •          اطلاعات شخصی کاربر مثل نام و آدرس و شماره تلفن.
 •          اطلاعات خصوصی و مدارک.

SSL گواهی

انواع گواهی SSL

انواع و اقسام مختلفی از گواهی های SSL وجود دارد اما شش گواهی اصلی عبارتند از:

 1. گواهی های SSL توسعه یافته (EV SSL)
 2. گواهی های SSL سازمان ها و شرکت ها (OV SSL)
 3. گواهی های SSL دامنه ها (DV SSL)
 4. گواهی Wildcard SSL
 5. گواهی SSL چند دامنه ای (MDC)
 6. گواهی ارتباطات یکپارچه (UCC)

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این گواهی ها می توانید به بخش دوم مقاله گواهی SSL چیست مراجعه نمایید.

جمع بندی

برخورداری از گواهی SSL مزایای بسیار زیادی دارد و به نوعی حیاتی می باشد , به خصوص در زمانی که دارای وبسایتی از نوع فروشگاهی باشید. برای حفظ امنیت اطلاعات کاربران خود و تراکنش های انجامی و البته کسب اعتماد مشتریان حتما باید گواهی SSL را تهیه نمایید. در صورتی که قصد ساخت وبسایت فروشگاهی آنلاینی را دارید ما به شما استفاده از ناپ کامرس را پیشنهاد میکنیم , ناپ کامرس علاوه بر آسان بودن مراحل نصب و اجرا  از SSL نیز پشتیبانی کرده و امنیت بالایی دارد در ضمن دارای افزونه ها و قابلیت های بیشماری است که می تواند به رشد و پیشرفت هرچه سریعتر وبسایت شما کمک کند , برای کسب اطلاعات بیشتر نسب به ناپ کامرس می توانید به مقاله ناپ کامرس چیست مراجعه کنید.