در حال بارگذاری ...
0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید
 • خانه
 • آموزش استفاده از قابلیت چند فروشگاهی در ناپ کامرس
آموزش استفاده از قابلیت چند فروشگاهی در ناپ کامرس

آموزش استفاده از قابلیت چند فروشگاهی ناپ کامرس

یکی از خواص استفاده از ناپ کامرس در ایجاد فروشگاه اینترنتی قابلیت چند فروشگاهی است , با استفاده از این قابلیت شما قادر هستید تا بیش از یک فروشگاه را با یک بار نصب مدیریت کنید.

این قابلیت به شما اجازه می دهد تا فروشگاه های مختلفی را با دامنه های متفاوت بر روی یک هاست و با یک پنل مدیریت , اداره نمایید. شما می توانید اطلاعات فروشگاه ها را بین هم به اشتراک بگذارید , یک محصول را در بیش از یک فروشگاه داشته باشید و مشتریانتان می توانند با ساخت یک اکانت به همه ی فروشگاه های شما لاگین نمایند.

چند فروشگاه در ناپ کامرس

برای مطلع شدن از تمامی مزایای استفاده از ناپ کامرس می توانید مقاله مزایای استفاده از ناپ کامرس برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی را مطالعه نمایید.

در ابتدا پس از دانلود و نصب ناپ کامرس باید افزونه مولتی استور را تهیه و نصب نمایید , برای تهیه این افزونه می توانید به صفحه افزونه چند فروشگاهی مراجعه نمایید.

تنظیمات چند فروشگاهی (مولتی استور)

1-      ابتدا باید پیکربندی های لازم را برای فعال سازی چند فروشگاهی انجام دهید , برای شروع به قسمت تنظیمات و سپس فروشگاه ها رفته (Configuration ->Stores) و افزودن را انتخاب کنید. در ادامه مثالی را برای ساده ترین شدن مراحل شرح می دهیم:

فرض کنید آدرس فروشگاه هایی که میخواهید به ناپ کامرس بدهید همانند زیر باشند:

1-www.storeNo1.com

2-www.storenNo2.com

 1. ابتدا ناپ کامرس را بر روی storeNo1.com آپلود و نصب می کنید , این آدرس تنها جایی خواهد بود که ناپ کامرس اطلاعات وفایل ها DLL را ذخیره می کند.
 2. سپس وارد بخش مدیریت سایت دوم یعنی www.storenNo2.com شده و از بابت اینکه تمامی درخواست های ارسالی به این سایت به سایت اول یعنی www.storeNo1.com ارسال می شوند مطمئن شوید ( دقت داشته باشید درخواست ها باید ارسال ( Forward) شوند و نه اینکه هدایت شوند  (redirect ) این امر توسط CNAME انجام می شود , و تکمیل این مرحله برای ادامه فرایند بسیار مهم است.
 3. وارد قسمت مدیریت سایت اول www.storeNo1.com شده و یک ( Domain alias )  برای فروشگاه دوم www.storenNo2.com انتخاب کنید . (درصورتی که به مشکلی برخوردید می توانید با پشتیبان وبسایت خود تماس گرفته و از آن ها بخواهید این کار ها را برای شما انجام دهند)

پس از انجام مراحل بالا به فروشگاه دوم www.storenNo2.com بروید , محصولات فروشگاه اول نیز باید در فروشگاه دوم نمایش داده شوند. قدم بعدی انجام تنظیمات در بخش مدیریت ناپ کامرس خواهد بود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

4-انجام این گزینه به صورت دلخواه می باشد , برای انجام این گزینه می توانید از طریق Plesk control panel وارد شوید.

از ارسال شدن درخواست های وبسایت اول به وبسایت دوم مطمئن شوید , در این هنگام وب سرور Plesk  , نمیداند چگونه وبسایت دوم را نمایش دهد ( به دلیل اینکه هر دو از نام مستعار هاست استفاده می کنند) به همین دلیل شما باید یک نام مستعار برای وبسایت دوم انتخاب کنید که مراحل به شرح زیر توضیح داده شده است :

 •          به پنل مدیریت وبسایت اول وارد شوید
 •          در قسمت وبسایت و دامین ها (Websites & Domain) گزینه اضافه نمودن نام مستعار دامنه جدید(Add new domain Alias)  را انتخاب کنید
 •          آدرس کامل سایت را وارد نمایید
 •          از تیک خوردن گزینه web Service مطمئن شوید
 •          گزینه ایمیل به صورت اختیاری می باشد , در صورتی که می خواهید ایمیل های وبسایت دوم نیز به وبسایت اول ارسال شوند تیک گزینه را بزنید.
 •          از تیک نخورن و خالی بودن گزینه ی همگام سازی منطقه DNS با دامنه اصلی (Synchronize DNS zone with the primary Domain) مطمئن شوید.

 

2- مرحله دوم انجام تنظیمات در بخش مدیریت ناپ کامرس می باشد

زمانی که نصب و تنظیمات اولیه انجام شد , شما قادر خواهید بود تا فروشگاه های خود را از پنل مدیریت ناپ کامرس اداره کنید . برای این کار به بخش پیکرپندی و سپس فروشگاه ها بروید (Configuration – Stores)

به صورت پیش فرض تنها یک فروشگاه نمایش داده خواهد شد برای اضافه کردن فروشگاه های بیشتری گزینه اضافه کردن(add new ) را انتخاب نموده و اطالاعات فروشگاه نظیر اسم آدرس را وارد کنید.

تنظیمات چند فروشگاهی در ناپ کامرس

گزینه SSL را در صورتی که وبسایت شما از SSL پیشتیبانی می کند فعال کنید در غیر این صورت وبسایت از دسترس خارج می گردد. (SSL تکنولوژی حفظ امنیت بین مرورگر ها و وبسایت است ,SSL باعث می شود تا تمامی اطلاعات رد و بدل شده بین مرورگر و وبسایت به صورت محرمانه بمانند) .

بخش Host Values نیز لیست لینک ها و هاست ها به فروشگاه است برای مثال storeno1.com  وwww.storeno1.com این بخش تنها زمانی به کار شما می آید که فروشگاه های چندگانه داشته باشید.

بخش Default Language نیز زبان پیش فرض فروشگاه را مشخص می کند که باید بر روی فارسی قرار دهید.

فیلد های دیگر که شامل ترتیب نمایش , نام کسب و کار و شرکت , آدرس شرکت , تلفن و VAT شرکت که مطعلق به شرکت هایی اروپایی است را پر نمایید.

در انتها با کلیک بر روی اضافه کردن , یک فروشگاه دیگر نیز اضافه نموده و بخش های آن را همانند بالا پر نمایید.

دقت داشته باشید که قابلیت مولتی استور برای وبسایت هایی با آدرس و دامنه یکسان کار نخواهد کرد ( برای مثال شما نمی توانید دو فروشگاه با آدرس های www.site.com/store1 و www.site.com/store2 داشته باشید چون دامنه آنها یکسان است (www.site.com))

حال هر دو وبسایت فروشگاهی شما تنها با یکبار نصب ناپ کامرس مدیریت و تنظیم شده اند.

3-تنظیمات موجودیت هر یک از وب استور ها در ناپ کامرس

زمانی که فروشگاه ها تنظیم شدند , شما می توانید موجودیت و اطلاعات هر یک از فروشگاه ها را به صورت جداگانه مشخص کنید. برای انجام این کار در هر یک از بخش های محصولات , کتگوری ها , زبان , پیام ها , بلاگ ها و .. گزینه Limited to stores را فعال کرده سپس به پایین صفحه رفته و در قسمت Limited to stores فروشگاه مورد نظر را انتخاب نموده و سپس تنظیمات و تغییرات دلخواه را اعمال کنید.

تنظیمات موجود شاپ ها در ناپ کامرس

4-انجام تنظیمات مولتی استور

تم و قالب را می توانید برای فروشگاه های خود به صورت متفاوت انتخاب کنید. علاوه بر آن می توانید تنظیمات هر وبسایت را به صورت جداگانه در ناپ کامرس تغییر دهید. برای مثال با رفتن به مسیر تنظیمات سپس تنظیمات سفارشات( Setting – Order setting ) و انتخاب تنظیمات چند فروشگاهی ( Multi-store configuration ) و سپس انتخاب فروشگاه مورد نظر می توانید هر یک از تنظیمات دلخواه را بر روی وبسایت ها به صورت جداگانه اعمال کنید در پایان نیز بر روی گزینه ذخیره (save) کلیک کنید.